7 kwietnia 2015

Teologia wyzwolenia

Ape 50 w Castelmezzano.

(Gdyby nie religijny synkretyzm naklejek, pojazd sam w sobie nie jest atrakcją – po Włoszech jeżdżą takich krocie).

15 komentarzy:

 1. Matka Boska, Che Guevara, Bob Marley.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Józef Cieśla, Józef Stalin i Józef Piłsudski - jak już wierzyć, to we wszystkich Józefów.

   Usuń
 2. W sumie ideologia niedaleka, więc synkretyzm uzasadniony. A same wozidełka - cudo, zwłaszcza te klasyczne, w dobrym stanie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No, nie wiem, czy Che uznałby, że jest poglądami niedaleko od Najświętszej Panienki. Ale już go nie spytamy...

   Usuń
  2. już prędzej Najświętszej Panienki, czy blisko jej do Che?

   Usuń
  3. ...tym pytaniem bym Najświętszej Panience głowy nie zawracał.

   Usuń
 3. Ludzie mają tak pokiełbasione w głowach, że bez problemu potrafią połączyć nawet najodleglejsze od siebie poglądy i nie widzą wewnętrznych sprzeczności.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A może mają takie szerokie serca?

   Usuń
  2. Włosi mają rozległy panteon. czytałem relację z równoczesnych procesji maryjnych z różnych dzielnic - chyba właśnie Neapolu - jeszcze przed wojną. gdy się spotkały, zaczęły się wzajemne obelgi typu
   - wasza Madonna to pokraka!
   - co?! a wasza Najświętsza Panienka to zwykła ladacznica!
   itd.

   Usuń
  3. Czytałem identyczne opowieści o Hiszpanii, ale właśnie dlatego zastanawiałbym się przede wszystkim, kto opowiadał.

   Skądinąd z Hiszpanii znana jest też, z drugiej strony, historia o rozstrzelaniu przez republikanów figury Chrystusa za to, że jest po stronie faszystów - tę opowiadał Luis Bunuel, republikanin i ateista, więc chyba wiedział, co mówi.

   Usuń
  4. Czytałem podobne historie o Warszawie i Pradze (podówczas podwarszawskiej) z XVIII wieku. Dziś to raczej przeszło w kibicowanie jakiejś drużynie, a właściwie w antykibicowanie innym drużynom.

   Ale pomijając psychikę stada, całkiem pojedynczy ludzie potrafią mieć całkiem niespójne systemy wartości.

   Usuń
  5. Jednak u Kitowicza nic takiego - o wymyślaniu poszczególnym figurom MB - nie ma, jest tylko, że tłukli się ze sobą przy każdej okazji uczniowie rozmaitych szkół, prowadzonych wówczas głównie przez zakony, a okazją mogła być np. doroczna pielgrzymka do kaplicy loretańskiej na Pradze, podczas której dwie szkoły się spotykały.

   Usuń
  6. "Twój święty Dionizy ma głowę, a mój nie" https://www.youtube.com/watch?v=A6Ian6oV5RQ

   Usuń
 4. Te pojazdy są bardzo wygodne do niewielkiego transportu, wszędzie się zmieszczą, i z podjazdem pod górę też całkiem nieźle sobie radzą:) Może to służbowy 'samochód' i każdy z pracowników zostawił tam (lub przykleił) to, co dla niego ważne:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Te pojazdy ogromnie się podobają mojej żonie, która twierdzi, że chciałaby takim jeździć po W-wie, i mojemu synowi, który uznał, że to ciężarówka w sam raz dla niego, w pół drogi między resorakiem a normalnym samochodem (zresztą wiele z nich ma też naklejkę: "jak dorosnę, będę TIRem"). A dla mnie to jeden z wielu przykładów odstawania naszej mentalności motoryzacyjnej od krajów nieco bardziej rozwiniętych, bo u nas im samochód większy, tym lepszy, a we Włoszech dokładnie odwrotnie.

   Usuń