8 stycznia 2015

Jukace 2015

O Jukacach było dziesięć miesięcy temu, dzisiejsza harmonijka pocztówkowa jest tylko przypomnieniem tamtego posta. (Swoją drogą – nic mnie w blogu nie rozczarowuje bardziej niż błyskawiczne obumieranie postów). Kolejny raz dotarłem na Jukace, choć nie miałem tego w planach – chcieliśmy zrobić w Nowy Rok wycieczkę górską, ale pogoda – śnieżek przechodzący w mżawkę, zachmurzenie zupełne – była tak zniechęcająca, że zamiast w górach wylądowaliśmy w Żywcu. Harmonijka:

24 komentarze:

 1. Ciekawe te śląskie zwyczaje*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fakt, górale bardziej lubią dutki niż górnoślązacy ;-)

   Usuń
  2. Właściwie nie wiem, jakie jest uzasadnienie przynależności powiatu żywieckiego do województwa śląskiego poza tym, że Żywiec ma dobre połączenie kolejowe z Katowicami, a z Krakowem obecnie dobrego nie ma, czyli te nieporozumienia geograficzno-kulturowe też są poniekąd skutkiem istnienia opisywanej linii kolejowej.

   Usuń
  3. Tylko co tu jest przyczyna, a co skutkiem (i czy w ogóle jest taka zależność)?
   - kiepskie połączenie Żywca z Krakowem
   - Żywiec w innym województwie, niż Kraków

   Usuń
  4. Trzeba by znaleźć dane sprzed reformy wojewódzkiej i zobaczyć, w jakim stanie była wówczas linia Żywiec - Sucha Beskidzka. Ta linia od 2010 roku była zupełnie nieczynna dla ruchu pasażerskiego, w najnowszym rozkładzie Koleje Śląskie przywróciły na niej ruch: po dwa pociągi tygodniowo w każdą stronę, czyli nie wiem, jak to rozumieć - czy jako początek prawdziwej reaktywacji, czy jako manewr służący zupełnej likwidacji linii w imię braku pasażerów, bo jeśli jakimś pociągiem można się przejechać dwa razy w tygodniu, w piątek wieczorem i w niedzielę rano, ale bez pociągów powrotnych tego samego dnia, to trudno, by zainteresowanie było duże. Coś mi się nie wydaje, by degradacja linii nastąpiła tylko w ciągu dziesięciu lat od reformy wojewódzkiej do 2010, już wcześniej była to linia o mniejszym znaczeniu.

   No ale dlaczego, jeśli nie z tego powodu, powiat żywiecki jest w śląskim?

   Usuń
  5. też mi zagwozdka. a dlaczego Częstochowa jest. a dlaczego Łomża jest w podlaskim, a Radom w mazowieckim. etc.
   "Państwo Żywieckie" należało do Habsburgów, jak Śląsk Cieszyński, może stąd ta aneksja ;-)

   Usuń
  6. Łomża jest w podlaskim chyba dlatego, że bez niej podlaskie byłoby za małe (tzn. za mało ludne) na województwo. Mazowieckie i bez tego jest największe w Polsce. Kolej tu akurat nic nie ma do rzeczy, bo Łomża nie ma kolei }:/

   Usuń
  7. Częstochowa jest w śląskim, bo huta, Dzięki dziwnościom reform adm. 1950-57, 1975 i 1999 mamy Małopolskę Śląską płn. i płd, (częstowchowskie i żywieckie vel Podbeskidzie) i Małopolskę Węglową. I inne takie.
   Mnie najbardziej nurtuje, czemu Łosice są pod Warszawą w sumie.

   Usuń
  8. Być może z tego samego powodu - linii kolejowej. Kiedy była robiona reforma wojewódzka, bardzo dobrze jeszcze funkcjonowało połączenie kolejowe z Warszawy do Hajnówki, biegnące przez powiat łosicki, choć nie przez same Łosice (stacje Fronołów, Sarnaki, Platerów, Patków, Niemojki). Z Warszawy był bodaj jeden dziennie pociąg bezpośredni do Hajnówki, od Siedlec osobowy, i dość dużo (pięć - dziesięć) pociągów skomunikowanych przez Siedlce, tzn. z Hajnówki czy też Czeremchy do Siedlec i stamtąd do W-wy z przesiadką na tym samym peronie i krótkim postojem. Regularnie jeździłem tymi pociągami do stacji Fronołów, gdzie odwiedzałem przyjaciół. Czyli z tamtych okolic można było łatwo dostać się komunikacją publiczną do W-wy (w ok. 2 h), a do Lublina nie. Dziś, co mnie zdumiewa, bo to oczywisty regres cywilizacyjny, do Hajnówki nie ma z W-wy bezpośredniego pociągu, ale z Fronołowa do W-wy przez Siedlce nadal jest sporo.

   Usuń
  9. "Częstochowa jest w śląskim, bo huta"

   To czemu Kraków nie jest?

   Usuń
  10. Bo Wieliczka nie zgodziłaby się być w rzeszowskim.

   Usuń
  11. Wielkie Śląskie po Wieliczkę i Bochnię (bo kopalnie)!

   A Podhale z Zakopanem i Nowym Targiem pod Rzeszów, a co!

   Usuń
  12. Z drugiej strony, np. granica mazowieckiego i podlaskiego z warmińsko-mazurskim ładnie odtwarza granicę Prus Wschodnich. Ale paru wyborów rzeczywiście nie rozumiem, a granice województwa śląskiego celują w niezrozumiałości.

   Usuń
  13. Ciekawy temat na rozmowę, ale na żywo, a nie w internetach, gdzie rozmowa z natury jest rwana.

   Usuń
 2. właściwie to trzeba było nie pisać co to i gdzie to, a można by się na widok tych zdjęć posrać ze strachu i rozdygotać z niesamowitości.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdybym do strachu i niesamowitości dodał jeszcze zagadkę, to już hercszlak murowany.

   Usuń
 3. Bardzo ładne, kolorowe zdjęcia:) boję sie tych ludzi;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Osobiście wolałbym wylądować w Staropramenie albo Pilsnerze, ale Żywiec z braku laku...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Żywiec się stara, robi serię gatunkową z bockiem, AIPA, weizenem i czymś tam jeszcze, ale to też jest uśredniony smak pod masowego klienta - naprawdę dobry mają tylko porter. Ale za to browar cieszyński, który też należy do Żywca, robi parę porządnych piw. Ech, temat jest mi ostatnio niebezpiecznie bliski, jeszcze się w piwie nie kąpałem, ale przepłukuję się nim regularnie.

   Usuń
  2. Porter żywiecki, APA są warzone w Cieszynie, który jest generalnie żywieckim browarem na eksprymenty.

   Usuń
  3. APA rzeczywiście, ale inne z tej serii "gatunkowej" w Żywcu. Z Cieszyna jako Cieszyna względnie cenię Mastne i Imperial IPA, raz piłem Dubbel i chyba też był w porzo, ale to była jedna mała buteleczka, więc mało pamiętam.

   Wybacz, że korzystam tu z okazji, a nie komentuję u Ciebie - przejrzałem Twój blog, jest świetny, tylko ten Pinger mi się nie podoba i nie potrafię się przełamać z kolejną operacją logowania się, wpisywania hasła itd., żeby zostawić komentarz. Rozbiło mnie m.in. zdjęcie święconki z piwem sprzed paru lat.

   Usuń
  4. Pinger jest zaszłością, nie polecam nikomu, komentowanie anonimowe jest już możliwe. Było wyłączone dla wpisów starszych niż 7 dni po spamataku.

   Usuń