22 października 2014

Po sezonie wyburzeń (Port Praski)

Zdjęcia z 22 maja:
Przy ulicy Sierakowskiego burzona była kamienica bodaj z lat 30., w której jeszcze kilka miesięcy wcześniej ktoś mieszkał – rozmawiałem raz z lokatorami. Kamienica należała, jak widać, do Portu Praskiego – do dewelopera, nie do założenia portowego, rzecz jasna.

Bilans ostatnich kilku lat w tym latyfundium: fabryka na Krowiej spalona, zburzona i pseudozrekonstruowana. Dworzec Wodny spalony. Ceglane magazyny portowe zburzone. Betonowy szkielet pozostały po rzeźni zburzony. W tym roku ta kamienica, bez szczególnej wartości (innej niż samo trwanie od przed wojny), za to podobno w doskonałym stanie, zburzona. Zbudowany jeden apartamentowiec jako narośl nad pseudozrekonstruowaną fabryką.

A naprzeciw czeka na swój los kamienica Mintera...
Zalinkowałbym post o tym budynku z bloga Penetratorów, polecanego w okienku po prawej, ale się boję, że znów zrobią u siebie wielką czystkę, albo ktoś im ją zrobi, i link się zdezaktualizuje, więc tylko tekstowo polecam zajrzenie. Wiedzę o kamienicy łatwo zresztą zdobyć, wertując gógla. Po komentarzu – oto link.

12 komentarzy:

 1. Spoko, teraz mamy modę na rozbieranie zabytków na palety i składanie od nowa.

  A jak piękne zrekonstruowano parowozownię nieopodal, czyż nie?

  OdpowiedzUsuń
 2. To mnie dołuje dużo bardziej, niż późnopaździernikowa pogoda.

  OdpowiedzUsuń
 3. niestety, w tym mieście oraz w ogóle w tym państwie - biorąc pod uwagę rzeczywistość architektoniczną - samo trwanie od przed wojny jest wartością niezmierną.

  dlaczego nie skorzystano z okazji przy kręceniu "Miasta'44"? ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A i owszem.
   Do Miasta 44 Brzeskiej i Stalowej używali. Czyli już było powstanie na Pradze ;)

   Usuń
 4. Ech, ech, chlip, chlip. Tak się zastanawiam od jakiegoś czasu, dlaczego frau HGW i jej zastępy tak 'nie lubią' Pragi? I nie znam odpowiedzi. Chociaż z drugiej strony - co może choćby i najszczerszych intencji konserwator?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pierwsze z Twych pytań też mnie niekiedy zastanawia - asumptem był np. ostatni policzek dla Targowej przy otwieraniu ulic nad metrem - ale z drugiej strony, odpowiedź brzmi: a czemu mieliby zmieniać swój gust i ją lubić, czemu mieliby cokolwiek zmieniać, skoro w dzisiejszym stanie (fasadowej) demokracji i w dzisiejszym porządku medialnym i tak mają władzę w kieszeni? Z kilkuset tysięcy praskich wyborców i tak największy procent zagłosuje na nich.

   Z trzeciej strony, władze dzielnic są bardziej lokalne, a też ślepe na pewne rzeczy.

   Z czwartej strony, oddanie Portu Praskiego w pacht szemranym deweloperom to sprawka jeszcze z czasów prezydenta Święcickiego.

   Usuń
 5. Można linkować :):) Pozdrawiamy!

  http://penetratorscavengerteam.blogspot.com/2014/10/kamienica-mintera.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za wizytę, cieszę się z niej! Dodałem link.

   Usuń
 6. Bardzo lubię tę kamienicę (Mintera), chociaż już naprawdę ledwo zipie. Piękne zdjęcie ostatnie:)

  OdpowiedzUsuń