13 lutego 2015

Pocztówka nr 54 (z Zabrza, piąta, podwójna)

Pocztówka przedstawia kościół św. Józefa, projektu Dominikusa Böhma, zbudowany w 1931 roku, mój główny cel w Zabrzu. Widok powyżej jest od tyłu, czyli zza absydy. Przy tej okazji wyjaśniam, że cykl poświęcony kościołom współczesnym z sensem nie jest zarzucony – tyle że to najbardziej pracochłonne z moich postów, więc powstają powoli. Kościół św. Józefa sporo zmienił w moich poglądach na ten temat, bo jest prawdziwie piękny. Co prawda spędziwszy w nim około dwóch godzin, nie widziałem w ogóle prezbiterium, gdyż całe było zasłonięte gigantyczną szopką bożonarodzeniową, z figurami naturalnej wielkości rozstawionymi na schodach przed ołtarzem i z tłem na olbrzymiej płachcie zasłaniającej wszystko, co za nią. Cóż, nigdy nie ma się wszystkiego – westchnął Sulejman Brodaty, musztrując swój harem.

9 komentarzy:

 1. No przepiękna robota! Takie kościoły to ja teges :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nawet najpiękniejszy kościół może popsuć bezguście proboszcza, wiele widziałam podobnych przykładów. Na szczęście szopki są krótko. Prawdziwa perła Zabrza.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie, szopki są na krótko, dzieci się cieszą, więc się nie obrażam. Po prostu się nie wstrzeliłem z wizytą.

   Usuń
 3. umieli i lubili... dzięki za pokazanie tyłka. zawsze ten obiekt zdjęcia pokazują od przodu, a na własne oczki nie miałem okazji go jeszcze oglądać... niech żyje Zabrze, najbardziej polskie z polskich miast!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za odczytanie moich intencji z tyłkiem.
   Właściwie to nie jest absyda, bo dookoła prezbiterium jest ambit, poniekąd widoczny na drugim zdjęciu.

   Usuń
 4. Piękne drugie zdjęcie! niczym siedziba zakonu krzyżackiego:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ładny tyłek, ale czy kościół, mający 80 lat, to nadal kościół współczesny? Pytam serio, bo się nie znam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że w tym wypadku tak. Zadaję sobie pytanie: czy dziś ta budowla mogłaby powstać jako nowa, z założenia współczesna? Myślę, że ten kościół z Zabrza jak najbardziej - w ogóle się nie zestarzał. Natomiast wiele kościołów dużo późniejszych jest dziś, rzecz jasna, zupełnie "niewspółczesnych".

   Usuń
  2. Gotyk trwał ze 400 lat, barok ze 150. Pozwól(my) potrwać współczesności chociaż 80 lat ;-)

   Usuń