28 kwietnia 2013

Sezonowa perspektywa (Grochowska 326)

Dalej o Parku Skaryszewskim, ale tym razem z treścią. W głównej alei parku sezonowo odsłonięta była perspektywa, która właśnie się zasłania. Idąc główną aleją w stronę Jeziorka Kamionkowskiego, zwłaszcza jej prawą stroną, na jej osi na samym końcu widziało się pewną kamienicę. Próbowałem to sfotografować, mam nadzieję, że na zdjęciach coś widać. Tak było 20 kwietnia:
A to zdjęcia wczorajsze, z soboty 27 kwietnia - widać już mniej, bo się zaczynają liście. Można sobie powiększyć:
Kolejne dwa zdjęcia są zrobione z samego końca głównej alei, prawie z okrągłego placyku, który pierwotnie był kręgiem tanecznym. Perspektywa stamtąd inna, lepiej niż kamienica, która wcześniej ją zamykała, widoczny jest nowy blok nad jeziorkiem:
Dlaczego uważam ten widok za ciekawy? Dlatego że ta perspektywa mogła się zmienić. Jeszcze kilka lat temu w miejscu kończącej ją kamienicy nowocześni ludzie planowali to, czego Warszawie brakuje najbardziej, czyli wielopasmową jezdnię: Trasę Tysiąclecia. Kamienica przy Grochowskiej 326 miała być wyburzona. Z bliska wygląda ona tak:
Plany Trasy Tysiąclecia zmieniono na spokojniejsze, ale według dzisiejszych też kilkanaście budynków ma iść pod kilof (być może zanim dojdzie do realizacji, nastąpią jeszcze jakieś zmiany mentalne). Kamienicy niedawno wyremontowano nawet elewację, choć tylko od frontu. Jeśli kto ciekaw jej historii, może ją sobie w necie znaleźć. Budynek wzniosła w latach 1924-25 spółdzielnia zrzeszająca urzędników Zakładów Amunicyjnych Pocisk. Projektantem był Józef Napoleon Czerwiński. Skądinąd budynek biurowy Pocisku przy Mińskiej to jeden z najładniejszych zabytków Kamionka.

7 komentarzy:

 1. bardzo zgrabna kamienica. dobrze, że się uchowała przed zapędami Tysiąclecia.
  nawiasem mówiąc, w ogóle to bolączka Warszawy, że ma Trasy, a nie ma sieci ulic. normalnej sieci normalnych ulic. wszędzie bariery, te dosłowne i metaforyczne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nudno się we wszystkim zgadzać, więc może w celu polemicznym dodam na przykład: ochociaki to prosiaki.

   Usuń
  2. tylko nie wiem, z czym chcesz polemizować :-o

   Usuń
 2. Bardzo ładna kamienica, przynajmniej od frontu:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jakoby zachował się w podwórzu murowany wychodek, więc i tył może być ciekawy ;)

   Usuń
 3. Proponuję wpuścić samochody pod ziemię. I najlepiej niech tam zostaną.

  OdpowiedzUsuń
 4. A zauważyłeś co jest na drugim końcu tej osi widokowej?

  Już z byłego kręgu tanecznego widać nieomylnie neon: źródło paliwa napędzającego blogi.

  OdpowiedzUsuń